Leonardo (Agusta Westland)


Współpraca firm Agusta i Westland rozpoczęłą się w 1960 roku, kiedy w firmie Westland rozpoczęto produkcję Agusta AB47G, lepiej znanego jako “Sioux”. Począwszy od 1964 roku, firma Westland zbudowała 250 małych helikopterów w Yeovil. Relacje pomiędzy Agusta i Westland ewoluowały przez ponad 20 lat, dzięki współpracy w zakresie rozwoju i produkcji 16 tonowego wielozadaniowego EH101 (obecnie AW101). Stowarzyszenie tych spółek doprowadziło do zawarcia szybkiej i efektywnej integracji kiedy firmy Finmeccanica SpA z Włoch i GKN plc z Wielkiej Brytanii podpisały umowy o utworzeniu 50:50 spółki joint venture o nazwie AgustaWestland w roku 2001. W grudniu, 2004 Finmeccanica nabyła 50 procent udziałów GKN plc w spółce AgustaWestland.

_original


W kolejnych latach firma znacznie rozszerzyła zarówno ofertę wojskowych jak i komercyjnych produktów. Dla klientów wojskowych wprowadzono AW 159 a od strony komercyjnej powstała nowa rodzina helikopterów zawierających AW169, AW139 i AW189, które osiągnęły sukces na rynku. Poza Włochami i Wielką Brytanią firma AgustaWestland rozszerzyła swoją obecność przemysłową w Stanach Zjednoczonych z rozbudową w Filadelfii zaś w 2010 roku nabyła Polską fabrykę PZL Świdnik. AgustaWestland wywołała globalne echo poprzez tworzenie strategicznych partnerstw i wspólnych przedsięwzięć z wiodącymi firmami lotniczymi i obronnymi w Stanach Zjednoczonych, Rosji, Japonii, Chinach, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i Turcji, a także poprzez tworzenie spółek zależnych w krajach takich jak Malezja i Brazylia.

W 2015 AgustaWestland istnieje nadal jako jeden z wiodących na świecie producentów wiropłatów z najbardziej nowoczesnej gamy produktów ze wsparciem ogólnoświatowej obsługi klienta oraz siecią szkoleń, które umożliwiają wojskowym i komercyjnym klientom osiągać maksymalizację efektywności floty swoich śmigłowców AgustaWestland. Z silnym naciskiem na utrzymanie swojej pozycji jako lidera w branży wiropłatów, AgustaWestland inwestuje więcej niż 10% swoich przychodów w badania i rozwój, wprowadzając na rynek AW609 TiltRotor, pierwszy na świecie komercyjny statek powietrzny z przestawną osią śmigła oraz rozwijając wiropłatowe bezzałogowe systemy anten obok konwencjonalnych wiropłatów.

Od 26 Kwietnia 2016 roku firma Finmeccanica przybrała nową nazwę: Leonardo – Società per Azioni. 

Logo_Leonardo

Obejrzyj pierwszy cywilny statek powietrzny z przestawną osią smigła – AW 609 ⇐