Filmowanie i zdjęcia

Śmigłowce dają najlepsze możliwości kręcenia  filmów i wykonywania zdjęć z powietrza. Dla fotografa lot śmigłowcem z aparatem fotograficznym jest obowiązkowy choć raz w życiu. Filmowanie i zdjęcia ze śmigłowca to świetna zabawa i niesamowite wrażenia, szczególnie dla tych którzy lubią latać. Można upamiętniać malownicze tereny i ciekawe miejsca dla siebie lub w ramach zleconej pracy.

Jak zrobić dobre filmy i zdjęcia z pomocą helikoptera? Chociaż dla upamiętniania wspaniałych ujęć z lotu ptaka nie trzeba być profesjonalistą, nie mniej jednak warto pamiętać o kilku aspektach.

Bez względu na okoliczności, w których można unosić się nad krajobrazem, chcielibyśmy udzielić kilku rad z doświadczeń jednego z fotografów robiących zdjęcia z helikopterów, które pomogą Ci w pełni wykorzystać swój czas w śmigłowcu… Przede wszystkim, nie zapomnij, aby od czasu do czasu zabrać aparat od oka i po prostu cieszyć się z faktu, że lecisz! Robienie zdjęć z helikoptera może być wspaniałym doświadczeniem i mamy nadzieję, że jak najlepiej wykorzystasz swój czas w niebie 🙂

Poniżej przedstawiamy kilka złotych rad dla zdjęć i filmów z helikoptera…

Jeśli to możliwe, lataj bez drzwi. Zawsze pytaj czy to możliwe. Bądź wtedy przygotowany na niskie temperatury. Robienie zdjęć przez jakiekolwiek szkła wpływa na obraz i dlatego idealnie aby nie mieć bariery między Tobą a twoim widokiem. Zdawaj sobie sprawę z łopat wirnika śmigłowca i płozach, na których śmigłowiec stoi na ziemi – nie tylko dla własnego bezpieczeństwa, ale także dla niezakłóconego obrazu. Przed startem śmigłowca oceń swoją największą ogniskową względem płóz i wirnika. W powietrzu zrób ponownie kilka zdjęć próbnych.

Przygotuj kilka aparatów. Zmiana obiektywu bez wprowadzania kurzu do wnętrza aparatu podczas wiatru wirującego wokół jest niemożliwa. Ponadto stoisz przed przyzwoitą szansą na upuszczenie sprzętu i nigdy nie móc ujrzeć go ponownie. Z tych dwóch powodów, dobrym pomysłem jest, aby mieć dwa aparaty z dwoma różnymi obiektywami; teleobiektyw i szeroki kąt.

Pozostawaj w stałej łączności głosowej z pilotem. Wszyscy wiemy, że komunikacja jest ważna i to podwójnie podczas fotografowania, czy filmowania z helikoptera. Niektóre urządzenia są aktywowane głosem, niektóre wymagają naciśnięcia przycisku, który może powodować frustrację, kiedy zdajesz sobie sprawę, że mówisz do pilota, aby był stabilny i on lub ona nie może cię usłyszeć.

Filmowanie i zdjęcia z pomocą śmigłowca – przede wszystkim zachowaj bezpieczeństwo

Choć jest fajnie wyobrazić sobie siebie wiszącego z boku helikoptera z kamerą lub aparatem to szanse na wykonanie tego typu przedsięwzięć są raczej małe. Z reguły przez cały czas trwania lotu należy pozostać w helikopterze. W chwili, gdy oprzesz się poza osłoną, która chroni przed wiatrem, prąd zstępujący lub wiatr może być nie tylko utrudnieniem ale także niebezpieczeństwem dla osób bez odpowiedniego doświadczenia lub przygotowania. To samo dotyczy wystawiania niezabezpieczonego przed upusczeniem obiektywu kamery lub aparatu za otwory wentylacyjne lub okna.

Aby oddać poczucie, gdzie jesteś, to niektóre zdjęcia rób z helikopterem w tle. Nie koniecznie z łopatą wirnika, bo wygląda na przedmiot bez kontekstu.

Należy pamiętać, że helikoptery wibrują. Niektóre trochę. Niektóre dużo. I mogą być niestabilne lub stabilne zależnie od typu i warunków pogodowych.