Loty filmowe na potrzeby reklam, relacji live (broadcast) i scen filmowych z użyciem stabilizacji żyroskopowej typu Cineflex (GSS) lub Shotover śmigłowcem R 44 lub AS350 w Polsce? To możliwe tylko z Helipoland. Śmigłowce dają najlepsze możliwości kręcenia filmów i wykonywania zdjęć z powietrza, dzięki czemu można upamiętniać malownicze tereny i ciekawe miejsca lub zrealizować najbardziej spektakularne transmisje na żywo. Śmigłowce dając znacznie więcej możliwości niż drony, doskonale się z nimi uzupełniają… (zobacz artykuł)
Wykorzystanie helikopterów w produkcji audiowizualnej pozwala na uchwycenie niesamowitych ujęć filmowych i kadrów zdjęciowych, niemożliwych do odtworzenia z innej perspektywy niż ta, w której znajduje się operator w trakcie lotu. Dodatkowe możliwości, jakie wiążą się z ujęciem zdarzeń z niecodziennej perspektywy, coraz częściej wykorzystywane są przez realizatorów filmowych przygotowujących swoje prace, wykorzystywane na cele informacyjne lub komercyjne. Dotyczy to takich materiałów jak sceny filmowe, filmy krótkometrażowe, a także spoty i reklamy filmowe. Coraz częściej helikoptery wykorzystywane są także w celu prowadzenia relacji na żywo z koncertów, eventów kulturowych oraz innych ważnych wydarzeń, np. sportowych. Dla fotografa lub filmowca lot śmigłowcem z aparatem fotograficznym lub kamerą w dłoni przy zdjętych drzwiach jest obowiązkowy choć raz w życiu. Filmowanie i zdjęcia ze śmigłowca to także świetna zabawa i niesamowite wrażenia, szczególnie dla tych którzy lubią latać.
Komercyjne wykorzystanie lotów filmowych helikopterem
Doświadczenie zdobyte przy organizacji lotów filmowych (np. Tour de Pologne, The Royal Tour of Poland, WRC Rally Mikołajki) pozwala nam podejść kompleksowo do każdego z otrzymanych zleceń, dostosowując przelot statkiem powietrznym do życzeń oraz celów zamierzonych przez osoby decydujące się na wykorzystanie śmigłowców w produkcji filmowej. Dajemy możliwość realizacji koncepcji i pomysłów na sceny filmowe i serialowe, teledyski, filmy wizerunkowe czy reklamy i spoty. Poza udostępnieniem samych śmigłowców, dopasowanych do rodzaju powstającego materiału oraz filmowanego zdarzenia (dotyczy to w szczególności tego, jakie kamery, obiektywy, systemy mocowań i stabilizacji posiada śmigłowiec do nagrań z powietrza), doradzamy przy wyborze optymalnych tras przelotu helikopterem, dopasowaniu właściwego sprzętu rejestrującego dźwięk i obraz, a także wybraniu pory dnia oraz godzin optymalnych z punktu widzenia oczekiwanych efektów wizualnych oraz nasłonecznienia.
Metody realizacji lotów filmowych śmigłowcem
Rejestracja obrazu następować może przy wykorzystaniu kamer montowanych na czas lotu na zewnątrz helikoptera. Urządzenie rejestrujące obraz może zostać umieszczone na specjalnych szynach lub platformie obrotowej, pozwalających na manipulację rejestrowanym kadrem w trakcie lotu. Jeżeli operator filmowy uznaje takie możliwości za niewystarczające, na czas przeprowadzenia lotu dajemy także możliwość demontażu bocznych drzwi śmigłowca, pozwalając uzyskać lepszej jakości obraz, wolny od dodatkowych i niepożądanych refleksów świetlnych. Odbywa się to w bezpiecznych dla operatora filmowego warunkach, zapobiegających powstaniu jakiegokolwiek wypadku lub zdarzenia lotniczego, co daje mu komfort pracy oraz pozwala w pełni skupić się na realizacji przygotowywanego materiału.
Jakie materiały filmowe powstają podczas lotów śmigłowcem?
Ujęcia filmowe powstałe podczas lotu helikopterem stanowią często fragment filmów pełnometrażowych, wyświetlanych na ekranach kin. Dotyczy to zarówno filmów akcji, gdzie najczęściej pojawiają się dynamiczne sceny akcji, jak też innych gatunków filmowych, w których ujęcia z helikoptera służą pokazaniu określonych przestrzeni lub obszarów (np. panoramy miasta) z innej niż zwykle perspektywy. Loty filmowe coraz częściej służą też na potrzeby powstawania krótszych materiałów filmowych. Rejestrowane w ich toku ujęcia filmowe wykorzystywane są w teledyskach muzycznych oraz spotach reklamowych emitowanych w kanałach telewizyjnych oraz w Internecie.
Loty filmowe śmigłowcem – relacje na żywo
Jeszcze do niedawna nadawane na żywo z helikoptera materiały filmowe kojarzone były jedynie z programami informacyjnymi największych stacji telewizyjnych, które relacjonowały bieżący przebieg najważniejszych zdarzeń w kraju i na świecie. Dostępne na rynku rozwiązania techniczne i sprzętowe umożliwiają obecnie niezakłócony streaming materiałów audiowizualnych w Internecie lub programach telewizyjnych. Coraz częściej po tego rodzaju rozwiązania sięgają organizatorzy koncertów, występów osób publicznych oraz innych wydarzeń kultury masowej, umożliwiając wszystkim zainteresowanym osobom śledzenie na żywo interesujących je wydarzeń. Relacje na żywo prowadzone przez Helipoland udostępniane były m. in. w transmisjach telewizyjnych TVP, Eurosport lub sieciach społecznościowych, np. Facebook.
Szczegółowe warunki współpracy przy organizacji lotów filmowych
Posiadane przez nas zaplecze sprzętowe, techniczne i personalne umożliwia realizację wszystkich rodzajów materiałów filmowych, w zależności od oczekiwań i pomysłów osób podejmujących z nami współpracę. Staramy się aktywnie uczestniczyć na wszystkich etapach realizacji materiałów filmowych, służąc doświadczeniem i radą przy podejmowaniu najważniejszych decyzji co do odbywanego lotu oraz kształtu tworzonego materiału. Warunki współpracy ustalane są indywidualnie po wcześniejszym kontakcie z naszymi przedstawicielami.
Wyliczenie kosztów oparte jest o czas użytkowania śmigłowca w locie podczas pracy wysokościowej z doliczeniem czasu na tzw. przebazowanie maszyny, liczone od momentu uruchomienia w bazie do momentu jego wyłączenia w miejscu docelowym i jednakowo w locie powrotnym. Ponadto wyceniane są usługi dodatkowe wykonywane przez personel Helipoland (operator wizji) lub związane z użytkowaniem głowic stabilizowanych z kamerami i optyką.
Bez względu na okoliczności, w których można unosić się nad krajobrazem, chcielibyśmy udzielić kilku rad z doświadczeń jednego z fotografów robiących zdjęcia z helikopterów, które pomogą Ci w pełni wykorzystać swój czas w śmigłowcu… Przede wszystkim, nie zapomnij, aby od czasu do czasu zabrać aparat od oka i po prostu cieszyć się z faktu, że lecisz! Robienie zdjęć z helikoptera może być wspaniałym doświadczeniem i mamy nadzieję, że jak najlepiej wykorzystasz swój czas w niebie 🙂 Poniżej przedstawiamy kilka złotych rad dla zdjęć i filmów z helikoptera…
Przygotuj kilka aparatów. Zmiana obiektywu bez wprowadzania kurzu do wnętrza aparatu podczas wiatru wirującego wokół jest niemożliwa. Ponadto stoisz przed przyzwoitą szansą na upuszczenie sprzętu i nigdy nie móc ujrzeć go ponownie. Z tych dwóch powodów, dobrym pomysłem jest, aby mieć dwa aparaty z dwoma różnymi obiektywami; teleobiektyw i szeroki kąt.
Pozostawaj w stałej łączności głosowej z pilotem. Wszyscy wiemy, że komunikacja jest ważna i to podwójnie podczas fotografowania, czy filmowania z helikoptera. Niektóre urządzenia są aktywowane głosem, niektóre wymagają naciśnięcia przycisku, który może powodować frustrację, kiedy zdajesz sobie sprawę, że mówisz do pilota, aby był stabilny i on lub ona nie może cię usłyszeć.
Fotografowanie i filmowanie z powietrza z pomocą śmigłowca – bezpieczeństwo
Choć jest fajnie wyobrazić sobie siebie wiszącego z boku helikoptera z kamerą lub aparatem to szanse na wykonanie tego typu przedsięwzięć są raczej małe. Z reguły przez cały czas trwania lotu należy pozostać w helikopterze. W chwili, gdy oprzesz się poza osłoną, która chroni przed wiatrem, prąd zstępujący lub wiatr może być nie tylko utrudnieniem ale także niebezpieczeństwem dla osób bez odpowiedniego doświadczenia lub przygotowania. To samo dotyczy wystawiania niezabezpieczonego przed upuszczeniem obiektywu kamery lub aparatu za otwory wentylacyjne lub okna.
Aby oddać poczucie, gdzie jesteś, to niektóre zdjęcia rób z helikopterem w tle. Nie koniecznie z łopatą wirnika, bo wygląda na przedmiot bez kontekstu.
Należy pamiętać, że helikoptery wibrują. Niektóre trochę. Niektóre dużo. I mogą być niestabilne lub stabilne zależnie od typu i warunków pogodowych.
System Cineflex V14HD
W operacjach lotniczych wymagających profesjonalnego materiału filmowego najlepiej sprawuje się profesjonalny system filmowy stabilizowany żyroskopowo. Helipoland oferuje system Cineflex V14 – to ultra elastyczny, lekki, wysokowydajny 5-osiowy system stabilizacji żyroskopowej. System najczęściej jest wyposażony w kamerę Sony HDC-1500 Cine Alta High Definition i obiektyw Fujinon HA42x9.7. System zapewnia oszałamiające solidne ujęcia do prędkości 120 węzłów i cechuje się możliwością obrotu w zakresie 360 stopni, pochylaniem w zakresie 165 stopni i przechylaniem o +/- 45 stopni, automatycznym i sterowalnym. Wszystko to z niesamowitą dokładnością i stabilnością sprawia, że system jest idealny do wszystkich aplikacji telewizyjnych a w szczególności transmisji na żywo. Cineflex V14HD jest systemem najczęściej wybieranym od wielu lat dzięki jego niesamowitej wydajności. Jest bardzo kompaktowy i lekki i może zapewniać niesamowite, solidne ujęcia nawet na długim końcu swojego masywnego obiektywu z zoomem 22x lub 42x.
Cineflex V14 można zamontować na śmigłowcach, samolotach, łodziach i samochodach. System Cineflex V14HD od wielu lat jest koniem roboczym do filmowania z powietrza. Swoją reputację zbudował na wielu popularnych programach na świecie, takich jak BBC Planet Earth oraz na wielu transmisjach na żywo z wydarzeń sportowych, takich jak Tour de Pologne. Z szeregu opcji soczewek od długiego Fujinon 42x 13,5 mm po skrajnie szeroką 13x 4,5 mm, każda opcja obiektywu jest specjalnie wyposażona w nowe serwomechanizmy i elementy sterujące, a także wyważona w celu zapewnienia płynnego działania. Dostarczamy system jako zestaw wraz z rejestratorem / monitorem operatora oraz monitorami dla reżysera i pilota. Skrzynka pomocnicza zapewnia wiele gniazd zasilania 12 V dla monitorów wraz z połączeniami SD i HD SDI. System jest dostępny z uchwytem nosowym Air Film AFSP-1 do montażu na śmigłowcach Airbus AS350 i AS355.