Nie tylko dla ekspertów i nie tylko w Alpach, lecz dla każdego, w Polskich Beskidach.
Podążaj szlakiem, który zabierze cię tam gdzie niewielu było przed tobą..
Ty też możesz poczuć dreszcz jazdy na dzikich lub niedostępnych stokach. Wszystkie stoki w mgnieniu oka na wyciągnięcie ręki? Jest to możliwe tylko z pomocą śmigłowców. Z pomocą śmigłowca dostaniesz się na dowolny szlak zjazdowy prosto stamtąd gdzie jesteś! Wyobraź sobie jazdę na nartach na świeżych, dziewiczych i pokrytych śniegiem górach, bez oczekiwania w długich kolejkach lub stałym natykaniem się na niedoświadczonych narciarzy. Heliboarding i Heliskiing zapewnia te możliwości z dostępem na szczyty, które normalnie byłyby nieosiągalne lub na stoki, które są zbyt zatłoczone.
Przy okazji organizowania się grup miłośników białego szaleństwa Helipoland organizuje w Szczyrku loty widokowe, podczas których będziecie mogli oglądać bliskich i znajomych podczas zjazdów. Koszty krótkich lotów widokowych są opisane poniżej (jednakowe jak przy użytkowaniu na cele narciarstwa i snowboardu), dłuższe loty widokowe zgodne z cennikiem na stronie lotów widokowych (przejdź).
DO LOTÓW WYMAGANA JEST BEZWIETRZNA I SŁONECZNA POGODA (LUB WYSOKIE I STABILNE ZACHMURZENIE PONAD SZCZYTAMI)
POTWIERDZENIE WARUNKÓW POGODOWYCH MOŻLIWE Z WYPRZEDZENIEM 2-3 DNI (rekomendujemy portal http://www.meteo.pl/).
Wszystkie aktualności znajdziecie na grupie Heliboarding / Heliskiing, zapraszamy do integrowania się pod linkiem:
https://www.facebook.com/groups/163782592171446/
Helipoland udostępnia śmigłowce dla zorganizowanych grup snowboardzistów/narciarzy z pilotem śmigłowca. Opłacenie jednorazowego podstawienia śmigłowca pozwala na jego użytkowanie nawet cały dzień przy minimum trzech wylotach w ciągu każdej godziny użytkowania.
Stałym miejscem bazowania śmigłowców jest lotnisko Bielsko-Biała Aleksandrowice.
Każde indywidualne zorganizowanie lotu widokowego ze Szczyrku wiąże się z kosztem podstawienia śmigłowca.
Zapewne wielu z was zadaje sobie właśnie pytanie, czym tak naprawdę jest heliboarding lub heliskiing?
Skąpe informacje zamieszczone na polskich stronach internetowych nie pozwalają w zasadzie na dowiedzenie się, na czym polega ta forma sportów ekstremalnych, popularna w wielu krajach Europy i świata (w tym w szczególności w Rosji, Włoszech, Kanadzie, USA, Hiszpanii oraz Szwajcarii, Albanii, Rumunii, Gruzji), a dopiero raczkująca na polskim rynku. Polega ona na wykorzystaniu śmigłowców celem przedostania się na trudno dostępne miejsca w celu realizacji zjazdów narciarskich lub snowboardowych.
Dla tych, którzy chcą doświadczyć dzikich stoków, ale nie czują się na siłach, oferujemy wsparcie instruktorów narciarstwa i snowboardu, w tym wielu medalistów z różnych dyscyplin. Udzielamy szczegółowego instruktażu z zasad bezpieczeństwa związanych z użytkowaniem śmigłowców. Nasze śmigłowce znajdują się głównie w górzystym obszarze południowej Polski, więc wynajmując je od nas możecie szybko i relatywnie tanio polecieć w Beskidy lub Tatry. Helipoland współpracuje z wieloma pilotami w kraju i za granicą, którzy z pewnością chętnie zaangażują się w realizację wspólnej przygody.
Heliboarding i heliskiing – jak to działa?
Heliboarding i Heliskiing należą do rozwijających się dopiero form zimowego sportu, polecanych szczególnie tym osobom, które uwielbiają ryzyko i sporty ekstremalne lub ekscytujące loty helikopterem. W klasycznej postaci pozwala on snowboardzistom i narciarzom na wykonywanie zjazdów na trasach, które nie są przeznaczone do codziennego użytku (brak wyciągów narciarskich), zazwyczaj trudno dostępnych z uwagi na uwarunkowania naturalne lub mogą to być miejsca gdzie infrastruktura jest wyłączona z użytku bądź zatłoczona. Grupa narciarzy lub snowboardzistów organizuje się z pilotem celem wylotów przy pomocy helikoptera z dołu stoku do miejsca początkowego zjazdu, zlokalizowanego najczęściej na górskich szczytach lub w ich najbliższej okolicy. Wyposażenie śmigłowca w specjalny kosz pozwala przy tym na bezproblemowe przewiezienie sprzętu snowboardowego i narciarskiego używanego podczas zjazdów, przy czym, jeżeli narciarz wyrazi taką potrzebę, może on zabrać posiadany sprzęt do wnętrza maszyny (w odpowiednim pokrowcu). Usługi heliboardingu i heliskiingu polegać mogą bądź to na jednorazowym zapewnieniu dotarcia na szczyt lub inne miejsce, w którym zaczyna się zjazd, bądź też na powtarzanie trasy kilkukrotnie, wedle upodobań zorganizowanej grupy.
Warunki na stokach i pogoda na lot
Najistotniejsze są korzystne warunki pogodowe – widzialność pozwalająca na bezpieczny lot od podnóża góry aż po szczyt oraz korzystne warunki wiatrowe (prędkość wiatru nie większa niż 10 m/s).
W opanowaniu zjazdów w dzikich lub nieznanych terenach istnieje szeroki zakres warunków, które można napotkać podczas heliskiingu lub heliboardingu, od łatwych do niezwykle trudnych. Jeśli chcesz doświadczyć dzikich terenów lecz nie czujesz się na siłach, oferujemy wsparcie instruktorów narciarskich i snowboardowych. Warto na początku mieć doświadczonego przewodnika, który potrafi rozpoznać konkretne warunki, które są idealne dla swojej grupy. W organizacji heliboardingu najkorzystniej zebrać kilka grup i dowieźć je w okolicę zaplanowaną do zjazdów z udziałem śmigłowca przez co zmniejsza się koszt dolotu liczony od lotniska.
Wymagane umiejętności
Najważniejszą umiejętnością jest dostosowywanie sposobu jazdy na nartach lub snowboardzie do zmiennych nachyleń terenu. Początkującym narciarzom zaleca się doskonalenie umiejętności pod okiem instruktora przed przygodą narciarstwa lub snowboardingu z helikopterem. Przydatna jest także dobra kondycja fizyczna dla realizacji jak największej liczby zjazdów z ewentualnym dojściem do oczekującego na dole góry śmigłowca.
Jakiego sprzętu potrzebuję
Potrzebne są typowe przedmioty potrzebne do jazdy tradycyjnej na nartach lub snowboardzie, w tym rękawiczki, czapki, gogle i podgrzewacze szyi. Nietypowym jest noszenie pokrowca na sprzęt w przypadku zabierania go do środka śmigłowca. Jeśli chodzi o narty i snowboard to większość osób korzysta ze sprzętu freeride lub all-mountain. Szerokie narty pozwalają na strome zjazdy przy mniejszych obciążeniach nóg oraz zmniejszają ilość obrażeń, które występują w bardziej niebezpiecznych warunkach narciarskich.